Tegoroczne filmy konkursowe oceniać będzie czteroosobowe Jury w składzie:

Katarzyna Borowiecka

Jurorka Konkursu Filmowego tegorocznego Festiwalu.Dziennikarka głównie filmowa. Głównie, bo opowiada i rozmawia także o serialach, komiksach i książkach. Kiedyś: w radiowej Trójce prowadziła m. in. nagrodzoną MediaTORem audycję ABCpopkultury oraz Klub Trójki; w Canal+ była gospodynią magazynu Aktualności Filmowe. Teraz: w Radiu 357 gra muzykę filmową w Ścieżce Dźwiękowej i rozmawia o kinie w Ekranizacji; prowadzi Netflix Studio na YT,  autorski POPcast, czyli podcast o popkulturze i Premiery Online w Empiku. 

Eliza Kubarska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Wajdy w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Reżyserka filmów dokumentalnych: “Co się wydarzyło na wyspie Pam?” (realizowany na Grenlandii, 2010, nagroda im. Mario Bello na Trento Film Festival); “Badjao. Duchy z morza” (2014, dla ARTE/ZDF, realizowany na morzach i pod wodą wokół Borneo, zdobywca m.in. Nagrody Jury na Hot Docs w Kanadzie i wyróżnienia na Los Angeles Film Festival);  “K2. Dotknąć Nieba” (2015, realizowany w Karakorum, w Pakistanie, dla HBO i Servus TV, jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów o tematyce górskiej na świecie); “Ściana Cieni” (realizowany w koprodukcji polsko-szwajcarsko-niemieckiej, opowiada o ekstremalnej himalajskiej wyprawie z punktu widzenia Szerpów; za zdjęcia do filmu operatorzy Piotr Rosołowski i Keith Partridge otrzymali Salem Cinematographer Award i nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Rosołowskiego). Film jest w dystrybucji kinowej, został nominowany do Polskich Orłów w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Zdobył wiele nagród, m.in. na festiwalu w Banff, Bergen, VIMFF, Nordic Adventure FF,  Chamonix Film Festival i w Lądku-Zdroju.

Eliza jest w trakcie zdjęć do filmu o Wandzie Rutkiewicz, którego premiera planowana jest na 2022. Jednocześnie wraz z Michałem Worochem, niepełnosprawnym podróżnikiem, rozpoczęła pracę nad filmem o jego wyprawie w Himalaje. Jako alpinistka, w zespole ze swoim mężem Davidem Kaszlikowskim, ma na koncie realizację kilkunastu wypraw, m.in. na Grenlandię, w Atlas Wysoki w Maroku, do Mali w Afryce Zachodniej czy tropikalnych dżungli Malezji. Autorka zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie). Założycielka studia filmowego Vertical Vision Film Studio (od 2008) www.VerticalVision.pl

Michał Bielawski

Zaczynał jako dziennikarz radiowy i telewizyjny, jednak poświęcił się kinu dokumentalnemu. W 2013 otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, za serię wywiadów z najwybitniejszymi polskimi filmowcami. W tym samym roku zadebiutował pełnometrażowym dokumentem „Mundial. Gra o wszystko”, w którym połączył politykę i sport ery schyłkowego komunizmu. Do sportu i historii wracał w kolejnych realizacjach: w „1989” przypominał burzliwy rok transformacji ustrojowej w Polsce,w „Drużynie”, sportretował reprezentację Polski w siatkówce mężczyzn. Realizując seriale dokumentalne współpracował z Canal+Discovery i Canal+ („Kibice”, „Twardzielki”, „Polowanie na Hitlera”).

Przełomem w jego twórczości jest „Wiatr. Thriller dokumentalny”, zrealizowany we współpracy z HBO Europe. Film opowiada o zmaganiach mieszkańców Podhala z legendarnym wiatrem halnym. Pokazany premierowo na Visions du Réel w Nyon, w 2019 roku, film trafił na konkursy kilkudziesięciu festiwali na całym świecie. W 2019 otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego w Lądku Zdroju, na Festiwalu Górskim im. A. Zawady. Honorowano go następnie zarówno na festiwalach dokumentalnych: Dok Leipzig, Jihlava FF i DocsMX jak i górskich: Trento Film Festival, Cervino Cinemountain i Krakowski Festiwal Górski. Pod koniec 2019 roku film otrzymał nominowację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2020.

Ryszard Jaźwiński

Dziennikarz, znawca kina, autor setek (a właściwie już tysięcy 🙂 ) audycji i wywiadów z polskimi i zagranicznymi filmowcami. Juror na licznych festiwalach filmowych oraz moderator spotkań z twórcami. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a zaraz po studiach – w 1991 roku – rozpoczął pracę w Programie 3 Polskiego Radia. Od blisko 25 lat prowadzi nieprzerwanie „Trójkowo, filmowo” – program uhonorowany w 2010 roku nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współpracował również z Telewizją Canal+, publikował teksty i wywiady w periodykach kulturalnych i portalach internetowych. Od 2019 jest dyrektorem artystycznym Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Sporą część życia wciąż spędza w kinie, bo tylko to miejsce pozwala mu naprawdę przeżywać emocje związane z filmem.